Z ojczyzny do obczyzny

8 lutego 2016, wprowadził(a) ot

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
oraz
Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział Toruń
mają zaszczyt zaprosić na ogólnopolską konferencję naukową

Z ojczyzny do obczyzny. Doświadczenia uchodźstwa polskiego

która odbędzie się w Toruniu , w dniach 20-22 czerwca 2016 r.
Na zgłoszenia czekamy do 15 kwietnia 2016 r. pod adresem: uchodzstwopolskie@gmail.com

Szczegółowe informacje o konferencji >
Formularz zgłoszeniowy >

Wpis z kategorii Bez kategorii |

Rozszyfruj PTL

13 października 2015, wprowadził(a) ot

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza w sobotę 17 października o godzinie 17.00 na spotkanie z cyklu Kultura okolic â okolice kultury pt. Rozszyfruj PTL. W tym roku Polskie Towarzystwo Ludoznawcze obchodzi 120-lecia swojej działalności.Z tej okazji warto przypomnieć genezę i historię a także przybliżyć współczesną działalność jednego z najstarszych polskich towarzystw naukowych zajmujących się badaniem szeroko pojętej kultury. O lwowskich początkach i toruńskiej kontynuacji rozwijania wiedzy z zakresu etnografii, etnologii i antropologii kulturowej opowiadać będą członkowie Toruńskiego Oddziału PTL, etnolodzy: dr Hubert Czachowski, dr Olga Kwiatkowska, dr Artur Trapszyc oraz folklorysta dr hab. Piotr Grochowski. Wśród publiczności zostaną rozlosowane publikacje PTL.


17.10., sobota, godz. 17.00
Sala widowiskowa. Wstęp wolny.

Wpis z kategorii Bez kategorii |

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego

30 września 2015, wprowadził(a) ot

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w sprawie przejawów ksenofobii i nietolerancji w Polsce

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, na swym 91 Walnym Zjeździe, odbywającym się z okazji jubileuszu 120-lecia działalności we Lwowie, mieście założenia, pragnie wyrazić stanowisko w kwestii będącej od początku przedmiotem poczynań badawczych i oświatowych jego członków – relacji między ludźmi. Dekady naszej działalności i doświadczeń nakazują nam zabranie zdecydowanego głosu w tej sprawie.

W swej historii społeczeństwa regionu były prześladowane, a jednostki cierpiały lub traciły życie z powodu wcielonej w praktyce ideologii dyskryminacji grup ludzkich i nietolerancji. Ostatnie wydarzenia związane z tzw. kryzysem uchodźczym spowodowały falę wypowiedzi i zachowań nielicujących z wartościami humanizmu, którym hołdujemy. Podsycana mowa nienawiści na tle rasowym, etnicznym, religijnym czy światopoglądowym staje się powszechna i akceptowana. Szerzy się we wszystkich kręgach społecznych, w tym, nad czym bolejemy najbardziej, w środowiskach opiniotwórczych, mediach i w miejscach publicznych. Dotyczy w szczególności muzułmanów i grup narodowych z tą religią kojarzonych. Przeraża nas powszechne przyzwolenie na uwłaczanie innym ze strony społeczeństwa, a niekiedy organów państwa i prawa. Ostrzegamy, iż podobne procesy miały miejsce w czasach narodzin najokropniejszego, otwarcie dehumanizującego innych ludzi systemu faszystowskiego. Doprowadziły one do aktów ludobójstwa i czystek etnicznych. Musimy zapobiec  niebezpieczeństwu  ksenofobii i dlatego domagamy się jej zwalczania we wszystkich postaciach, począwszy od języka i aktów przemocy werbalnej. Wzywamy do upowszechniania postaw solidaryzmu społecznego, gotowości pomocy potrzebującym, otwartości i tolerancji. Nawołujemy nie tylko osoby władne, lecz także obywateli do decyzji i działań, które będą ich konkretnym wyrazem.

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze

Lwów, 25 września 2015 r.

Wpis z kategorii Bez kategorii |

Numer konta

7 maja 2015, wprowadził(a) ot

Szanowni Państwo,

informujemy, że ze względu na korzystniejsze warunki zmieniliśmy bank, w którym prowadzony jest rachunek naszego Oddziału. Zrezygnowaliśmy z usług PKO BP na rzecz BANKU GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ S.A. ODDZIAŁ OPERACYJNY W TORUNIU (ul. Wały Gen. Sikorskiego 15, 87-100 Toruń). W związku z tym zmianie uległ też numer konta toruńskiego Oddziału PTL. Prosimy o wpłacanie składek na aktualny numer konta: 40 2030 0045 1110 0000 0406 9020.

O składkach >

Wpis z kategorii Bez kategorii |

W krainie Wiecznego Snu

13 kwietnia 2015, wprowadził(a) ot

Zapraszamy na spotkanie

W krainie Wiecznego Snu

Wpis z kategorii Bez kategorii |

« Poprzednie wpisy