dr Bonifacy Zielonka

(1899-1975), nauczyciel, archeolog, etnograf

UrodziÅ‚ siÄ™ 13 maja 1899 roku niedaleko Drohobycza, w Wacowicach, na Ukrainie. Po skoÅ„czeniu szkoÅ‚y powszechnej i czterech klasach szkoÅ‚y Å›redniej, podjÄ…Å‚ pracÄ™ w drukarni we Lwowie. W zwiÄ…zku z wybuchem I wojny Å›wiatowej powróciÅ‚ do Wacowic, później przeniósÅ‚ siÄ™ do BorysÅ‚awia, gdzie pracowaÅ‚ w szybach naftowych. PowoÅ‚any do armii austriackiej – odbyÅ‚ kampaniÄ™ wÅ‚oskÄ… i albaÅ„skÄ…, podczas której zostaÅ‚ ranny. Po powrocie do kraju – tak jak jego t rzej bracia – sÅ‚użyÅ‚ w Legionach PiÅ‚sudskiego.

W latach dwudziestych uzupeÅ‚niaÅ‚ wyksztaÅ‚cenie i rozpoczÄ…Å‚ karierÄ™ nauczycielskÄ…. Po ukoÅ„czeniu kursu dla nauczycieli w Aleksandrowie Kujawskim, razem z żonÄ… – również nauczycielkÄ… – osiadÅ‚ w BohukaÅ‚ach koÅ‚o Terespola, gdzie objÄ…Å‚ szkoÅ‚Ä™ powszechnÄ…. W 1927 Zielonkowie powrócili na Kujawy: mieszkali najpierw w Byczynie i SÄ™dzinie, potem w latach 30. – w Brzozie k. Torunia. Zielonka zainteresowany folklorem i pradziejami tych terenów, zaczÄ…Å‚ notować opowieÅ›ci i muzykÄ™ ludowÄ… oraz – we współpracy z prof. Konradem Jażdżewskim – rozpoczÄ…Å‚ badania archeologiczne. PodjÄ…Å‚ współpracÄ™ z Centralnym Archiwum Fonograficznym przy Bibliotece Narodowej w Warszawie (dalej: CAF), skÄ…d otrzymaÅ‚ fonograf. W sumie miÄ™dzy 1934, a 1939 rokiem zebraÅ‚ Zielonka ok. 1000 melodii i tekstów. W latach 1937-39 materiaÅ‚y nagraniowe oraz bruliony przekazywaÅ‚ CAF. DokumentacjÄ™, której nie zdążyÅ‚ wyekspediować do stolicy, po wybuchu wojny ukryÅ‚ razem z fonografem

Po II wojnie światowej Bonifacy Zielonka podjął pracę w odradzającym się toruńskim Muzeum Miejskim (późniejszym Muzeum Okręgowym) jako kustosz Działu Archeologii, którą jednocześnie studiował. Po uzyskaniu magisterium pracował także jako asystent w Katedrze Archeologii UMK, gdzie przygotowywał dysertację doktorską u prof. Kazimierza Żurowskiego (Rejon Gopła w okresie późnolateńskim i rzymskim). Studiował również na UMK etnografię u prof. Bożeny Stelmachowskiej a także działał aktywnie w toruńskim oddziale Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, którego był współzałożycielem. Razem z L. Witkowskim, J. M. Wieczorkiem, K. Śmierniakiem, J. Bruskim i M. Znamierowską-Prüfferową działał w sekcji muzyki PTL, utworzonej 18 marca 1947 roku podczas zebrania założycielskiego toruńskiego PTL. Działalność sekcji była możliwa tylko dzięki pomocy B. Zielonki, który zgłosił swój fonograf do pracy w terenie. Dzięki odzyskanym notatkom z lat 30., usiłował odtworzyć przedwojenny zbiór nagrań. Jako jedyny z przedwojennej ekipy CAF-u współpracował z ogólnopolską Akcją Zbierania Folkloru, swoją wiedzą wspomagając zarówno członków ekipy gdańskiej dokumentującej folklor Kujaw, jak i kolegów z PTL.

Bonifacy Zielonka zmarł 12 marca 1975 roku; pochowany został w Brzozie, na Kujawach.

Agnieszka Kostrzewa