PTL Badania naukowe Wydawnictwa Pracownia Edukacji Otwierającej Biblioteka ETNOznawcy Wesprzyj nas Platforma członkowska Kontakt | ||
Aktualne DRUKI do pobrania:
Karta Zgłoszenia Uczestnictwa - PDF lub WORD
Polskie Towarzystwo Ludoznawcze - Zarząd Główny i Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Krakowie wraz z Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” i Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową „Antropologia sensoryczna. Zmysły jako przedmiot badań i narzędzie badawcze”, która odbędzie się w dniach 21-24 września 2023 roku w ramach XCVIII Walnego Zgromadzenia Delegatów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Nowym Sączu.
Konferencja towarzyszy 125. rocznicy powstania Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział w Krakowie oraz 30. rocznicy powstania Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
***
Pierwsze jaskółki „zwrotu sensorycznego” w antropologii kulturowej można usłyszeć w pracach Claude'a Levi-Straussa, Margaret Mead, Rhoda Mćtraux, Johanna Huizingi czy Luciena Febrve. Jednak wyraźne zainteresowanie kulturowym wymiarem zmysłów rozpoczęło się w latach 80. XX wieku wraz z publikacjami Paula Stollera (Sound in Songhay Cultural Experience) czy Stevena Felda (The Voice from the Rainforest). Od tego czasu pojawiły się liczne prace z zakresu antropologii zmysłów, powstały poświęcone jej czasopisma i serie wydawnicze, utworzono odrębne ośrodki badawcze zajmujące się wszystkimi bądź tylko jednym ze zmysłów. Antropologia zmysłów stała się dynamicznym i żywo dyskutowanym obszarem badań, zajmuje ugruntowaną pozycję pośród dotychczas podejmowanych tematów badawczych. Organizując i zapraszając Państwa na konferencję „Antropologia sensoryczna. Zmysły jako przedmiot badań i narzędzie badawcze” chcielibyśmy pogłębić refleksję w tym obszarze.
Antropologiczne badania nad zmysłami oraz zmysłowością skupiają uwagę na tym, w jaki sposób osoba prowadząca badania wykorzystuje zmysły, w jaki sposób mogą one być źródłem doświadczenia etnograficznego i wiedzy antropologicznej, a także w jaki sposób presuponowany przez nią kulturowy model zmysłowości i struktura zmysłów wpływa na proces badawczy. Namysł nad kulturami zmysłów został skierowany na sam proces antropologicznych badań oraz wprowadził nowy wymiar refleksyjności i autokrytycyzmu.
Antropologia sensoryczna od samego początku była inspirowana potrzebą spotkania z niedostatecznie zbadanymi nie-wizualnymi sposobami poznania i tworzenia wiedzy kulturowej. Przeniknięta była również ostrożnością, a nawet dystansem wobec dominacji wizualności w zachodnich sposobach wytwarzania wiedzy i doświadczania Świata. Już w pierwszych pracach Feld i Stoller podkreślają, że jeśli chcemy zrozumieć nie-zachodnie sposoby doświadczania, to okulocentryzm, czyli ukryte założenie wobec znaczenia oraz hierarchii zmysłów, powinny zostać wzięte w nawias.
Antropologii zmysłów próbującej wyjść poza dominację wizualności i pojmowanie kultury jako tekstu towarzyszyło pytanie o sposoby poznawania, dokumentowania i opisywania zróżnicowanych kulturowych sensoriów. Z pomocą antropologii sensorycznej przyszły nowe cyfrowe technologie i media (tj. urządzenia mobilne, cyfrowe rekordery dźwięku, cyfrowa fotografia, film, GIS itd.). Mariaż z multimediami, nowymi mediami, a także ze sztuką i działaniami artystycznymi (instalacjami, performensami, wystawami itd.) wynikał z rozpoznania, że doświadczanie i rozumienie świata nie są zapośredniczone wyłącznie przez język i mowę, ale oparte o wszystkie nasze zmysły i przez ich rozszerzenia w postaci różnych mediów. Sięgnięcie do multimediów oraz artystycznych form wypowiedzi ujawniło tematy i zakresy, do których zmysły i zmysłowe media mogą dotrzeć, a które są poza zasięgiem słowa i tekstu.
Jako próbę dookreślenia tematyki konferencji i możliwych obszarów refleksji proponujemy kilka wiodących zagadnień podejmowanych w ramach antropologii sensorycznej.
Antropologia zmysłów i wielozmysłowości antropologia
Uzmysłowiona antropologia, czyli sensoryczne sposoby analizowania i przedstawiania badań
Zmysły w muzeum — zmysłowe muzealnictwo
Badanie zmysłów i zmysłowości, czyli uzmysłowione metody badań etnograficznych
Powyższa lista nie jest kompletna i zamknięta. Zapraszamy do antropologicznych improwizacji i wariacji w zakresie tematu konferencji, poszerzania zaproponowanych zagadnień, dzielenia się zmysłowymi etnograficznymi doświadczeniami, a także wynikami badań nad kulturowymi światami zmysłów i zmysłowości.
***
Harmonogram
Nadesłane propozycje referatów będą oceniane przez Radę Naukową konferencji. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do dokonania wyboru referatów, które zostaną zaprezentowane podczas konferencji.
Przesłanie zgłoszenie referatu lub uczestnictwa jest równoznaczne z akceptacją regulaminu konferencji lub Walnego Zgromadzenia Delegatów PTL.
Sekcje PTL
Podczas konferencji przewidziane są posiedzenia Sekcji PTL, które będą miały charakter paneli związanych z tematem konferencji lub zebrań sprawozdawczych. O programie posiedzeń sekcji decyzje podejmuje zarząd danej sekcji.
Opłata organizacyjna
Opłata organizacyjna wynosi 250,00 zł.
Ulgowa opłata organizacyjna wynosi 200,00 zł (dotyczy członków i członkiń PTL).
Opłata organizacyjna pokrywa koszty przerw kawowych, materiałów konferencyjnych i innych kosztów organizacyjnych.
Noclegi i posiłki
Organizatorzy rezerwują miejsca noclegowe i obiady. Koszty noclegów oraz obiadów pokrywają uczestnicy (szczegóły zostaną podane w późniejszym terminie).
Transport
Organizatorzy zapewniają dojazd między miejscem noclegu a miejscem obrad w trakcie trwania konferencji.
Wydarzenia towarzyszące
Organizatorzy planują wydarzenia towarzyszące, których harmonogram i koszty zostaną podane w późniejszym terminie.
Publikacja materiałów konferencyjnych
Organizator podjął starania o pozyskanie dofinansowania publikacji referatów konferencyjnych. Szczegółowe informacje oraz harmonogram prac nad planowaną publikacją zostaną przesłane w późniejszym terminie.
Komitet Organizacyjny
Joanna Hołda
Elżbieta Jodłowska
Monika Kurzeja
Patrycja Laskowska-Chyła
Justyna Matwijewicz
Małgorzata Roeske
Łukasz Sochacki
Zbigniew Wolanin
Rada naukowa
Prof. dr hab. Jan Święch
Dr hab. Tadeusz Czekalski, prof. UJ
Dr hab. Róża Godula-Węcławowicz, prof. IAE PAN
Dr hab. Barbara Klich-Kluczewska, prof. UJ
Dr hab. Patrycja Trzeszczyńska, prof. UJ
Dr Renata Hołda
Mgr Magdalena Zych
Kontakt
Polskie Towarzystwo Ludoznawcze - Zarząd Główny
ul. F. Joliot-Curie 12, 50-383 Wrocław;
ptl@ptl.info.pl
tel. 71 375 75 83; 607 700 377;
w sprawach finansowych 609 88 22 51
Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Krakowie
Pl. Wolnica 1 31-060 Kraków
krakow@ptl.info.pl
Materiały do pobrania:
Konferencja - zaproszenie do składania referatów - aplikowanie zakończone
Formularz zgłoszeniowy referatu - aplikowanie zakonczone