![]() | PTL Badania naukowe Wydawnictwa Pracownia Edukacji Otwierającej Biblioteka Wesprzyj nas Dołącz do nas Kontakt | |
![]() ![]() ![]() |
REDAKCJA:
Anna Weronika Brzezińska – redaktor naczelna
Mariola Tymochowicz – zastępca redaktor naczelnej
Aleksandra Paprot-Wielopolska – sekretarz redakcji
Alicja Mironiuk-Nikolska – członkini redakcji
Justyna Słomska-Nowak - członkini redakcji
Atlas Polskich Strojów Ludowych to jedna z serii wydawniczych Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Pierwszy zeszyt serii ukazał się w roku 1949, a celem utworzenia Atlasu było zestawienie powtarzających się typów ubioru oraz wyznaczenie czasu i miejsca ich występowania. Wszystkie zeszyty Atlasu zostały pogrupowane według następujących regionów: Pomorze, Wielkopolska, Śląsk, Mazowsze i Sieradzkie, Małopolska.
Funkcję redaktorów naczelnych pełnili: dr Józef Gajek, dr Janusz Kamocki oraz prof. dr hab. Barbara Bazielich.
Autorami poszczególnych zeszytów są znawcy przedmiotu i specjaliści w swojej dziedzinie – pracownicy muzeów i wyższych uczelni, zajmujący się problematyką przemian kultury ludowej, w szczególności odzieży, stroju ludowego i zdobnictwa.
Zgodnie z założeniami serii każdy z zeszytów jest poświęcony jednemu regionowi (lub miastu np. strój wilamowicki, strój Bambrów Poznańskich), a stały układ treści obejmuje takie zagadnienia jak: zarys historyczny rozwoju stroju na badanym obszarze; obecny stan stroju ludowego na badanym obszarze; zasięg badanego stroju (wraz z załączoną mapą); opis i zróżnicowanie stroju męskiego; szczegółowy opis stroju męskiego; opis i zróżnicowanie stroju kobiecego; szczegółowy opis stroju kobiecego; wytwórcy i materiały; tkaniny; zdobnictwo stroju: hafty, koronki, aplikacje, szamerunki; rekonstrukcje. Głównym celem serii jest jak najszersze opracowanie strojów ludowych występujących w obecnych granicach Polski, zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym.
Materiał jest adresowany do specjalistów (etnografów, historyków sztuki, historyków), a także dla animatorów lokalnych środowisk, członków zespołów folklorystycznych i regionalistów.
Od roku 2013 wydawane są także zeszyty specjalne, poświęcone zagadnieniom związanym z metodyką współczesnych badań nad strojami ludowymi oraz rzemiosłem i rękodziełem związanym z wytwórstwem strojów ludowych i inspirowanych nimi kostiumów scenicznych.
Z inicjatywy Redakcji APSL w roku 2012 decyzją Zarządu Głównego PTL powołana do życia została Sekcja Stroju Ludowego licząca obecnie 39 członków.
Informacja zeszytach APSL wydanych dzięki dofinansowaniu MNiSW w ramach programu NPRH tutaj.
Kontakt z redakcją: apsl@ptl.info.pl
Strona internetowa redakcji: http://apsl.ptl.info.pl/
Facebook
Wikipedia
Archiwalne zeszyty APSL są dostępne na stronie Biblioteki Cyfrowej PIA
Zeszyty APSL dostępne w sprzedaży:
Zeszyty specjalne:
Zeszyty monograficzne:
Zeszyty archiwalne (reprinty):
Wykaz wszystkich publikacji, które ukazały się w ramach serii jest dostępny TUTAJ